کالیمدور

سقوط تلدراسیل

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما همراهان خوب و همیشگی کالیمدور، زمان این رسیده که برگشته و گریزی به داستان های در حال وقوع در اکسپنشن “نبرد برای آزراث”(BFA) بزنیم و به ترتیب وقایع اونها رو تقدیم شما عزیزان علاقه‌مند به وارکرفت کنیم. قبل از شروع باید عنوان کنم که پیش از آغاز نبرد تا اینجای کار کمپانی بیلزارد سه کمیک به نام های “سه خواهر”، “جینا:اتحاد دوباره” و “سخنگو” همچنین همونطور که مستحضر هستید یک کتاب به نام “پیش از طوفان” به قلم کریستی گولدن منتشر کرده به این موارد تا الان آثار دیگری از جمله دو رمان کوتاه به نام های «یک جنگ خوب» و «مرثیه» که مقدمه ای بر نبرد تلدراسیل خواهند بود نیز اضافه شده. از اونجایی که همه ی این موارد یا ترجمه شدن و یا در دست ترجمه بوده و به زودی خدمت شما ارائه خواهند شد. جهت احترام به افرادی که تمایل دارند داستان رو در کمیک ها و کتاب بخونن ما در اینجا داستان رو اسپویل نخواهیم کرد و با گذر از اینها مستقیم به سراغ داستان‌های بازی خواهیم رفت که تا اینجای کار شامل نبرد تلدراسیل که شرح حمله‌ی هورد به سرزمین نایت الف‌ها ، نبرد برای لردران و بازپسگیری سرزمین های فرمانروایی لردران توسط الاینس از فورسیکن ، جریانات مرتبط با پیوستن متحدین جدید الاینس و هورد به این دو جناح و … خواهد بود. نکته مهم و قابل توجه اینکه منبع ما برای این مطالب سایت ووهد هست همچنان احتمال خطاهای جزئی وجود داره.

در انتهای اکسپنشن لژیون سارگراس پیش از آنکه توسط پانتئون به بند کشیده شود موفق شد زهر خود را به ازراث ریخته و شمشیر خود را درون سیاره و در مکانی به نام سیلیتوس واقع در کالیمدور فرو کند. این ضربه موجب جاری شدن ماده ای بسیار قدرتمند به نام ازرایت در اقسا نقاط ازراث به ویژه در سیلیتوس شد. همچنین به منظور پاکسازی فساد ایجاد شده از این ضربه قهرمانان آزراث مجبور شدند آرتیفکت‌های خود را فدا کنند.

حمله‌ی هورد به سرزمین نایت الف‌ها که نقطه‌ی عطفی در درگیری‌های هورد و الاینس است، به دستور سیلواناس ویندرانر و به منظور محدود‌سازی دسترسی الاینس به ازرایت صورت پذیرفت؛ سیلواناس بر این باور است که اگر الاینس موفق شود این ماده‌ی بسیار قدرتمند را به چنگ آورد، با کمک آن اسلحه‌های مخوفی خواهد ساخت و در آینده‌ای نه چندان دور به کالیمدور یورش برده و با برتری حاصل شده از ازرایت به سادگی بر هورد غلبه خواهد کرد. برای جلوگیری از این اتفاق سیلواناس تصمیم گرفت تا با پیش دستی کردن و فتح تلدراسیل انحصار این ماده را در دست گیرد تا الاینس هیچگاه جرئت حمله به مرز های هورد را به خود ندهد و جنگ را قبل از شروع آن متوقف ساخته و بقای هورد را در آینده تضمین کند.

به این ترتیب ارتش هورد یورش خود را بر سرزمین نایت الف‌ها که اولین آنها اشنویل بود، آغاز کرد. با وجود مقاومت دلیرانه‌ی الف های شب، ارتش هورد به پیشروی خود در جنگل های اشنویل ادامه داد و پایگاه‌های آن‌ها را یکی پس از دیگری به تصرف خود در آورد. ناوگان الف‌ها که پیش از شروع حمله عازم سیلیتوس شده بود به دستور ملفاریون در حال بازگشت به دارناسوس بود تا از مرز های خود در مقابل حمله‌ی هورد محافظت کند، امّا تا آن زمان، باقی‌مانده‌ی ارتش الف ها مجبور بودند به تنهایی در مقابل هورد مقاومت کنند.

ملفاریون استورم‌ریج و کاپیتان دلراین که فرماندهی نیروها را در این مقاومت بر عهده داشتند در چندین مرحله مانع سیلواناس شدند؛ ملفاریون با فراخواندن ارواح جنگل موفق شد با ایجاد سدی در مقابل هورد برای الف ها کمی زمان بخرد. امّا هورد که خود را در عبور از این سد ناتوان میدید خشم خود را متوجه خود جنگل کرده و با به آتش کشیدن و نابود سازی آن توجه ارواح را به خود جنگل جلب نموده و این گونه با تضعیف سد ایجاد شده توسط آنها سیلواناس نیروهای خود را از آنها عبور داد و از جنوب به دارک‌شور یورش برد در حالی که به سورفنگ و ناتانوس دو همراه خود در این جنگ دستور داد تا با دور زدن کوه‌ها از سمت فل وود و از جناح شمال به دارک شور حمله کنند. نیروهای سیلواناس در جنوب با ارتش الف‌ها درگیر شدند و با ازرایت موجود در دارک‌شور ماشین های جنگی خود را تغذیه کرده تا بتوانند تا رسیدن سورفنگ ارتش الف ها را سرگرم نگه دارند. در این حین ناوگان الف‌ها موفق شد به موقع از سیلیتوس بازگردد و اکنون تنها کاری که الف‌ها باید می‌کردند این بود که تا رسیدن نیروی کمکی قوای الاینس از استورم ویند در مقابل هورد مقاومت کنند. امّا با رسیدن قوای سورفنگ از شمال دارک شور ارتش الف‌ها از دو جناح مورد حمله واقع شد و در شرایط سختی قرار گرفت.

 

در میانه‌ی نبرد ملفاریون با تنها یافتن سیلواناس به او حمله ور شد اما دوئل بین این دو با دخالت سورفنگ که با ضربه‌ای از پشت ملفاریون را به شدت مجروح کرد ناتمام ماند؛ سورفنگ که این حرکت خود را ناجوانمردانه میدانست از این عمل خود ابراز پشیمانی کرده و گفت که جایگاه او نبوده که در این نبرد دخالتی کند اما سیلواناس با اجتناب‌ناپذیر بودن پیروزی خود در این دوئل گفت که ملفاریون تنها داشت وقت او را تلف میکرده و از عملکرد سورفنگ در این لحظه ابراز رضایت کرد. سپس از او خواست تا سر ملفاریون را از تنش جدا کرده و سپس به او در تلدراسیل ملحق شود و صحنه را ترک کرد. امّا سورفنگ از انجام اینکار اجتناب کرد در این لحظه تیرانده با هیپوگریف خود سر رسید و با دیدن وضعیت همسر خود از سورفنگ پرسید که چرا کار ملفاریون را تمام نکرده است که او جواب داد بخاطر ضربه‌ی ناجوانمردانه‌ی خود لیاقت این کار را نداشته است و شرافتش به او این اجازه را نداده است. تیرانده در جواب کل این جنگ را تهی از شرافت خوانده و سورفنگ را بخاطر ریختن خون تعداد بی‌شمار بیگناهان بخاطر هیچ سرزنش کرد و سورفنگ در جواب گفت که او برای بقای هورد مجبور به ریختن خون آن‌ها بوده است و به او پیشنهاد کرد یا همسر خود را به جایی امن ببرد تا هر دو زنده بمانند و یا به دارناسوس بازگردد و بمیرد. تیرانده نیز که دارناسوس را از دست رفته می‌دانست با یک هارت‌استون خود و همسرش را به استورم‌ویند انتقال داد.

در ادامه‌ی جنگ سیلواناس ویندرانر که اکنون تلدراسیل را هدف قرار داده و می‌خواهد با ناوگان خود به درخت حمله کند، در میان زخمی‌ها و کشته‌های نبرد کاپیتان دلراین را زخمی و در حال مرگ می یابد. دلراین از سیلواناس میخواهد که از این کار صرف نظر کند چراکه او از پیش جنگ را برده و تنها غیرنظامیان و بیگناهان در درخت هستند و از او می‌خواهد زمانی که در مقابل اسکورج از کوئل تالاس دفاع میکرده را به یاد آورد و چنین رنجی را به دیگران تحمیل نکند. اما سیلواناس می‌گوید که تنها یک احمق را بیاد امی‌آورد… و زندگی را مشقت بار و تهی از امید توصیف می‌کند که دلراین در جواب برای سیلواناس ابراز تاسف می‌کند چرا که او زندگی را دشمن خود قرار داده و به او می‌گوید که این جنگی نیست که قادر باشی آن را پیروز شوی، زیرا هیچوقت قادر نخواهی بود امید را از بین ببری. با این حرف های دلراین سیلواناس به جهت آنکه به دلراین نشان دهد درحال اشتباه است تصمیم خود را مبنی بر فتح تلدراسیل تغییر داده و به افراد خود دستور میدهد که درخت را بسوزانند. هنگام سوختن تلدراسیل میا گریمن ملکه ی گن گریمن که از زمان نبرد گیلناس در تلدراسیل ساکن است با کمک راهبان معبد الون موفق می‌شوند بسیاری از شهروندان را به مقصد استورم ویند تخلیه کنند. میا گریمن که خود در این بین به شدت آسیب دیده، توسط همسر خود که با پورتالی به تلدراسیل می آید. امّا بسیاری از راهبان از رفتن سر باز زده و به منظور یافتن و نجات دادن مردم بیشتر در درخت باقی می مانند.

 

 

پی‌نوشت: بعد از جنگ سیلواناس از نتیجه‌ی حاصل شده ابراز نارضایتی کرده و عنوان می‌کند هدف آن ها از این حمله تسخیر خانه‌ی یکی از دشمنان و نابودی رهبران آن‌ها بوده است؛ ضربه ای به الاینس که جنگ را پیش از شروع آن تمام کند… اما این هدف به طور کامل میسر نشده است و الاینس بدون شک برای انتقام خواهد آمد. از این دیالوگ پایانی برداشت های متفاوتی میشود. آیا سیلواناس از تصمیم عجولانه خود مبنی بر به آتش کشیدن تلدراسیل پشیمان گشته؟ و یا دارد با عوام فریبی مانع از خراب شدن وجهه‌ی خود می شود و به ما دروغ می گوید؟ در جواب باید گفت که هدف سیلواناس از همان ابتدای جنگ ضربه ای آن چنان سنگین به الاینس بود که کار را یکسره کرده و جنگ را متوقف سازد. هدف او از بین بردن “امید” الاینس برای پیروزی بر هورد بود و این دقیقآ دلیلی بود که دستور داد درخت را به آتش بکشند.‌ دلیل منطقی دیگر که می‌تواند برای این کار سیلواناس وجود داشته باشد این است که با وجود تلدراسیل احتمال ادامه جنگ افزایش می‌یافت… زیرا الاینس ممکن بود در صدد بازپس گیری سرزمین های اشغالی خود برآید و این چیزی نبود که سیلواناس بخواهد ؛ البته نباید از احتمال اینکه این تصمیم عجولانه و احساسی بوده صرف نظر کرد با وجود اینکه ما از شخصیت سیلواناس رهبری با سیاست و بی احساس را سراغ داریم، در بعضی موارد دیدیم که احساسات بر او غلبه کرده و بر تصمیم هایش تاثیر گذاشته اند. با اینکه می‌توان دلیل‌های منطقی برای این تصمیم یافت امّا همچنان ممکن است این دلایل صرفا زایده ذهن ما باشد و تصمیم سیلواناس چیزی بجز یک قدرت‌نمایی و رنجاندن یک الف در حال مرگ نبوده و این دیالوگ، نشانی از ابراز پشیمانی اوست. البته پنهان کردن این موضوع که به آتش کشیدن درخت تصمیم خود او بوده است غیر ممکن بنظر میرسد زیرا ماشین های جنگی هورد در حضور ارتش هورد و لیدر های درگیر جنگ به سمت تلدراسیل شلیک کرده اند. اما برداشت دیگری که میتوان از حرف های سیلواناس کرد این است که شاید نارضایتی او از پیروزی ناکامل هورد نه بخاطر سوختن تلدراسیل بلکه صرفا بخاطر نجات یافتن رهبران نایت الف ها بوده است که در این صورت تناقضات به وجود آمده کاملا از بین خواهند رفت. درضمن جا داره بگم که جزئیات بیشتر و دقیق تر از این نبرد در دو کتابچه‌ی “مرثیه” و “یک جنگ خوب” اومده که به زودی براتون ترجمه می‌کنیم.

تشکر(۶۱)منفی(۰)

36 نظر

 • custom campaign وارکرفت سه به نام chasing the dawn رو دانلود کن و بازی کن. البته اگه اینگیلیسی بلدین. بعد ببین می تونی هوردی باشی.

  تشکر(۲)منفی(۱)
  • باشه آلیانس ها خوب،الیانس ها گل.شما که جنایتی نکردید،مدیو ارک بود اصلا،نگهبان ها همشون ارک بودن،فرمانروای کوهستان التراک ارک بود،تو ساخت دوباره اهریمن روان و استفاده اش برعلیه نلثاریون اصلا یه انسان کمک کرد ترال که کاره ای نبود!برعلیه لژیون فقط شما و نایت الف هاایستادگی کردید،ارکاکه کاره ای نبودن،در مقابل سنتارها شما به تائورن ها کمک کردید،اصلا آرتاس ارک بود،کیل جیدن و ارکیموند ارک بودن.میدونی یه سریا مثل جناب دو تا مطلب میخونن میگن اینجور اونجور.اره ارک ها یه سری اعمال وحشیانه انجام دادن،اما نمیشه گفت برای جبرانش کاری نکردن،برای مثال وقتی گرراش قلب اون خدای باستان رو انداخت توی اون دستگاه و باطلش کرد،هورد در کنار آلیانس قرار نگرفت تا تو ارگریمار شکستش بدن،یا تو جنگ سالاران درینور هورد میتونست به ایرون خورد بپیونده و دیگه هیچ شانسی برای آلیانس نزاره.تو از نور دم میزنی؟پالادین داشتید،که نصفشون بعد مرگ شدن دث نایت،نمونه آرتاس.همین سیلور هندی که میگی یه مدت از بس نژاد پرست شده بودن که جز انسان تو گروهشون قبول نمیکردن،اخر سرم شدن شوالیه های مخملی،زیر دستور یه لرد وحشت!اون حرکتیم که دیدی اندویین زد از چی جی،که یه اسمانیه یاد گرفته بود،منبع کتاب جنایات جنگ،وارکرایم.تو امواج تاریکی ارکا داشتن اتحاد دورفی و انسانی و الفی شما رو شکست میدادن،اخر سر گولدن خیانت کرد و دوم همر فرستاد پی اون.اره وقتی نویسنده هی چپ و راست هورد رو مسئول شروع می‌کنه آلیانس هارو پایان دهنده،امثال شما همیشه یه چیزی برای متهم کردن دارن.

   تشکر(۱)منفی(۱)
 • اصلا شما که اینقدر هورد دوست دارین کتاب ظهور هورد خوندین؟ یا کتاب امواج تاریکی؟ پالادین یعنی کسی که به نور مقدس ایمان داره. حرف هایی که نور مقدس و خدمت کارانش نارو ها، به تورالیون و ویلن زدن رو خوندین؟ یا تریلر bfa رو دیدین؟ معنی پریست رو می دونین؟ محفل سیلورهند رو درباره ش خوندین؟ سنگ قبر اوتر آورنده ی روشنایی رو خوندین؟

  تشکر(۳)منفی(۱)
  • ما هوردرو بخاطر شجاعت ارک ها و قدرت و دیرینگی برخی نژادهاش دوست داریم.ما هورد رو بخاطر ارگریمار و قهرمانان با شرافتش دوست داریم.یادت نره توی اواخر کمیک اشبرینگر،یه ارک یه الف خون و یه اندد داشتن به قهرمان اصلی داستان کمک میکردن و جونشون رو هم در این راه از دست دادن.و یادت نره همین ناروها بعد سقوط،ووید منتشر میکنن،دث نایت ها بیشتر از پالادین ها هستن که به زندگی برگردونده شدن(شباهت کارایی یک سری لول ها بین شوالیه مرگ و پالادین)مثلاً ارتاس،تو وارکرافت سه.لول هاش همون کاری رو میکنن که وقتی زنده بود انجام میدادن!

   تشکر(۰)منفی(۱)
 • آقا اگه اندویین حق نیس پس چرا نور مقدس اینقدر کمکش می کنه؟ با یه دعا تمام مردگان سپاهش رو ریسارکت کرد. زنده باد اندویین رین. نور مقدس اوتر و لوتار رو بیامرزه اگه زنده بودن نمی زاشتن این اتفاقات بیافته.

  تشکر(۳)منفی(۰)
 • سلام . اولا تشکر میکنم بابت مطالب عالیتون . میخواستم بدونم آیا الان نایت الف ها از جنگ حذف شدن و کمکی برای آلیانس نمیتونن بکنن؟! تشکر

  تشکر(۲)منفی(۰)
 • اگه کسی کتاب رایز آو هورد رو خونده باشه اورک ها برا خوردن نجاست داد و بیداد می کردن اون می گفت اول من اون می گفت اول من!!!! تائورن ها اشتباه کردن عضو هورد شدن. هورد تاریکی مطلقه از آرتاس بدتره ناموسن. درائنای ها نور مقدس رو می پرستیدن ۹۰ درصدشون رو کشتن دنیایی که براشون نبود رو تصرف کردن و دنیایی که داشتن رو نابود کردن تقصیر گولدان یا نرزول نبود کلا اورکا وحشی بودن. ولی من دوروتن رو دوست دارم

  تشکر(۷)منفی(۴)
  • دورفارو چی میگی؟
   درنای هارو هم بعد از آلودگی قتل عام کردن.وحشیانه بود،اما اگه این کار رو نمیکردن شاید هیچوقت اونها به اتحاد نمی‌پیوستن.هرچیز بدی یه جنبه خوبم داره،البته اگه با بینش درست بهش نگاه بشه.

   تشکر(۱)منفی(۰)
 • آقا هورد از اولش تسلیم شیاطین شدن وحشی بودن و هستن. من هر هوردی رو تو بتل با مپ یا هر جا می کشم داد می زنم برای الاینس. تازه تو دفتر برنامه ام هم می نویسم. دمم گرم😃😃 دم شما سایت مستر محترم گرم. من نمی تونم bfa رو بازی کنم می خواستم داستانش رو بدونم ممنون. داستان پچ لژیون که خنک بود خوشم نیومد مگه الکیه? الیدن رو زنده کردن.!!!!!!

  تشکر(۵)منفی(۴)
 • اول یک تشکر بکنم بابت زحمات و توضیحاتتون.
  به نظر من سیلواناس به سرنوشت گروش دچار میشه و سارفنگ هورد رو نجات میده. با توجه به اینکه سارفنگ در اوج محبوبیت و سیلواناس بسیار منفوره. به هر حال سارفنگ از پر افتخار ترین اورکاس.

  تشکر(۴)منفی(۰)
 • فکر نکنم سیلواناس حذف بشه
  چون دیگه کسه دیگه ای برا هورد نمیمونه
  تو این پچ سه تا خواهرای ویندرانر بیشتر با هم داستان مشترک پیدا میکنن
  و این داستان بازیه،سیلواناس مثل گاروش چهره منفور نیست، گاروش طرفداری نداشت و کنار زده شد
  ولی فکر نمیکنم در خصوص سیلواناس همچین اتفاقی بیفته

  تشکر(۳)منفی(۱)
  • موافقم. سیلواناس دم به تله نمی‌ده و خیلی باهوش‌تر از این حرفاست که به سرنوشت گاروش دچار بشه... هرچند شخصآ دوست دارم سر به تنش نباشه:D

   تشکر(۴)منفی(۱)
 • سلام و خسته نباشید خدمت تیم کالیمدور
  می خواستم در مورد کتاب ایلیدن و وولجین سایه های هورد بدونم چی شد ترجمه اش قرار بود ترجمه اش عید بذارید ممنون می شم اگه ترجمه شده لینکشو بذارید برای دانلود

  تشکر(۱)منفی(۱)
  • سلام. نشر ویدا این دوتا کتاب رو ترجمه و چاپ کرده. قبلآ بارها خبرشون رو توی کانال تلگرام و پیج اینستاگرام کالیمدور زدیم. از نشر ویدا خریداری بفرمایید:
   vidabookstore.ir

   تشکر(۱)منفی(۰)
 • دمتون گرم خیلی باحالید
  کارهای کالیمدور خستگی من یکیو در میاره
  ممنون از وقای که برای مخاطب هاتون میزارید

  تشکر(۳)منفی(۰)
 • به عنوان یک طرفدار هورد که همیشه عاشق ذره ذره ی خاک اورگریمار بوده و هستم😂از کارای سیلوانس خجالت زده و شرمسارم این چه حرکاتیه آخه😕

  تشکر(۳)منفی(۷)
   • اقا این که میگن anduin پسر arthas درسته ؟! اخه خیلی شبیه ارتاس و هیچ شباهتی به واریان نداره تو خیلی از عکس ها شبیه ارتاسه بیشتر و مثل ارتاس یه پالادینه ... من واقعا از ارتاس خوشم میاد و امیدوارم اندویین پسر ارتاس باشه حالا به هر صورت منطقی یا غیر منطقی P:

    تشکر(۱)منفی(۲)
    • نخیر عزیز من مزخرف محضه این موضوع نمیدونم چرا ملت الکی بخاطر رنگ موی آندوین این همه حرف در میارن مادر آندوین و همسر واریان رین یعنی ملکه تیفانی بلوند بوده و رنگ موش رو از مادرش به ارث برده از نظر چهره هم آندوین بسیار شبیه به واریانه صرفا اون روحیه خشن رو نداره

     تشکر(۲)منفی(۰)
 • با سلام. واقعا بهتون خسته نباشيد ميگم دم همتون گرم . با اين همه زحمتي كه ميكشيد دلم نيومد ي خسته نباشيد نگم. پاينده باشيد دوستان

  تشکر(۳)منفی(۰)
 • سيلواناس در فتح گيلنيس ( قلمروى ورگن ها ) هم همين كار رو كرد! زمانى كه آنجا توسط سيلواناس فتح شده بود و فرستاده ى گاروش ( رهبر وقت هورد ) پيام گاروش را رساند كه : مبادا اين شهر را بمباران طاعونى بكنى، سيلواناس باز هم كار خودش رو كرد! كافيه لول آپ ورگن ها رو بريد تا متوجه بشيد
  سيلواناس به شرافت و حتى هورد ذره اى اعتقاد ندارد و فقط با كشتار و بى رحمى ارضا ميشود برعكس ترال و ساورفنگ كه اوركهايى شريف و منطقى هستند
  لطفا راجع به تسليم شدن ساورفنگ به اندوئين و برخورد جالب اين دو نفر هم مطلب بذاريد

  تشکر(۱۶)منفی(۰)
 • خیلی عالی بود.مخصوصا بیشتر در مورد کوستهایی که میاد و انجام میدین بزارین مثل این.
  مثال بزنم قسمتی که دویل سیلواناس و گریمن بود سره والکیرها.اصلا متوجه نشدم برا چی بود اون طلسم دست سیلواناس چی بود چی میخاست.از این جور باشه عالی میشه
  با تشکر

  تشکر(۵)منفی(۰)
  • اون طلسم تا جایی که می‌دونم برای اسارت والکیرها ازش استفاده می‌کرد. و والکیرها هم رمز جاودانگی سیلواناس هستن.

   تشکر(۴)منفی(۰)
 • اصن جوون شدم با سوختن این درخته😍😍دم سیلواناس گرم😍
  ایشالا همین جمع هفته دیگه استورم ویند😍😂
  حیف سارفنگ گاو مالفوریانو نکشت اونم میمرد دیگه عالی بود

  تشکر(۱۰)منفی(۲۵)