کالیمدور

سقوط تلدراسیل

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما همراهان خوب و همیشگی کالیمدور، زمان این رسیده که برگشته و گریزی به داستان های در حال وقوع در اکسپنشن “نبرد برای آزراث”(BFA) بزنیم و به ترتیب وقایع اونها رو تقدیم شما عزیزان علاقه‌مند به وارکرفت کنیم. قبل از شروع باید عنوان کنم که پیش از آغاز نبرد تا اینجای کار کمپانی بیلزارد سه کمیک به نام های “سه خواهر”، “جینا:اتحاد دوباره” و “سخنگو” همچنین همونطور که مستحضر هستید یک کتاب به نام “پیش از طوفان” به قلم کریستی گولدن منتشر کرده به این موارد تا الان آثار دیگری از جمله دو رمان کوتاه به نام های «یک جنگ خوب» و «مرثیه» که مقدمه ای بر نبرد تلدراسیل خواهند بود نیز اضافه شده. از اونجایی که همه ی این موارد یا ترجمه شدن و یا در دست ترجمه بوده و به زودی خدمت شما ارائه خواهند شد. جهت احترام به افرادی که تمایل دارند داستان رو در کمیک ها و کتاب بخونن ما در اینجا داستان رو اسپویل نخواهیم کرد و با گذر از اینها مستقیم به سراغ داستان‌های بازی خواهیم رفت که تا اینجای کار شامل نبرد تلدراسیل که شرح حمله‌ی هورد به سرزمین نایت الف‌ها ، نبرد برای لردران و بازپسگیری سرزمین های فرمانروایی لردران توسط الاینس از فورسیکن ، جریانات مرتبط با پیوستن متحدین جدید الاینس و هورد به این دو جناح و … خواهد بود. نکته مهم و قابل توجه اینکه منبع ما برای این مطالب سایت ووهد هست همچنان احتمال خطاهای جزئی وجود داره.

در انتهای اکسپنشن لژیون سارگراس پیش از آنکه توسط پانتئون به بند کشیده شود موفق شد زهر خود را به ازراث ریخته و شمشیر خود را درون سیاره و در مکانی به نام سیلیتوس واقع در کالیمدور فرو کند. این ضربه موجب جاری شدن ماده ای بسیار قدرتمند به نام ازرایت در اقسا نقاط ازراث به ویژه در سیلیتوس شد. همچنین به منظور پاکسازی فساد ایجاد شده از این ضربه قهرمانان آزراث مجبور شدند آرتیفکت‌های خود را فدا کنند.

حمله‌ی هورد به سرزمین نایت الف‌ها که نقطه‌ی عطفی در درگیری‌های هورد و الاینس است، به دستور سیلواناس ویندرانر و به منظور محدود‌سازی دسترسی الاینس به ازرایت صورت پذیرفت؛ سیلواناس بر این باور است که اگر الاینس موفق شود این ماده‌ی بسیار قدرتمند را به چنگ آورد، با کمک آن اسلحه‌های مخوفی خواهد ساخت و در آینده‌ای نه چندان دور به کالیمدور یورش برده و با برتری حاصل شده از ازرایت به سادگی بر هورد غلبه خواهد کرد. برای جلوگیری از این اتفاق سیلواناس تصمیم گرفت تا با پیش دستی کردن و فتح تلدراسیل انحصار این ماده را در دست گیرد تا الاینس هیچگاه جرئت حمله به مرز های هورد را به خود ندهد و جنگ را قبل از شروع آن متوقف ساخته و بقای هورد را در آینده تضمین کند.

به این ترتیب ارتش هورد یورش خود را بر سرزمین نایت الف‌ها که اولین آنها اشنویل بود، آغاز کرد. با وجود مقاومت دلیرانه‌ی الف های شب، ارتش هورد به پیشروی خود در جنگل های اشنویل ادامه داد و پایگاه‌های آن‌ها را یکی پس از دیگری به تصرف خود در آورد. ناوگان الف‌ها که پیش از شروع حمله عازم سیلیتوس شده بود به دستور ملفاریون در حال بازگشت به دارناسوس بود تا از مرز های خود در مقابل حمله‌ی هورد محافظت کند، امّا تا آن زمان، باقی‌مانده‌ی ارتش الف ها مجبور بودند به تنهایی در مقابل هورد مقاومت کنند.

ملفاریون استورم‌ریج و کاپیتان دلراین که فرماندهی نیروها را در این مقاومت بر عهده داشتند در چندین مرحله مانع سیلواناس شدند؛ ملفاریون با فراخواندن ارواح جنگل موفق شد با ایجاد سدی در مقابل هورد برای الف ها کمی زمان بخرد. امّا هورد که خود را در عبور از این سد ناتوان میدید خشم خود را متوجه خود جنگل کرده و با به آتش کشیدن و نابود سازی آن توجه ارواح را به خود جنگل جلب نموده و این گونه با تضعیف سد ایجاد شده توسط آنها سیلواناس نیروهای خود را از آنها عبور داد و از جنوب به دارک‌شور یورش برد در حالی که به سورفنگ و ناتانوس دو همراه خود در این جنگ دستور داد تا با دور زدن کوه‌ها از سمت فل وود و از جناح شمال به دارک شور حمله کنند. نیروهای سیلواناس در جنوب با ارتش الف‌ها درگیر شدند و با ازرایت موجود در دارک‌شور ماشین های جنگی خود را تغذیه کرده تا بتوانند تا رسیدن سورفنگ ارتش الف ها را سرگرم نگه دارند. در این حین ناوگان الف‌ها موفق شد به موقع از سیلیتوس بازگردد و اکنون تنها کاری که الف‌ها باید می‌کردند این بود که تا رسیدن نیروی کمکی قوای الاینس از استورم ویند در مقابل هورد مقاومت کنند. امّا با رسیدن قوای سورفنگ از شمال دارک شور ارتش الف‌ها از دو جناح مورد حمله واقع شد و در شرایط سختی قرار گرفت.

 

در میانه‌ی نبرد ملفاریون با تنها یافتن سیلواناس به او حمله ور شد اما دوئل بین این دو با دخالت سورفنگ که با ضربه‌ای از پشت ملفاریون را به شدت مجروح کرد ناتمام ماند؛ سورفنگ که این حرکت خود را ناجوانمردانه میدانست از این عمل خود ابراز پشیمانی کرده و گفت که جایگاه او نبوده که در این نبرد دخالتی کند اما سیلواناس با اجتناب‌ناپذیر بودن پیروزی خود در این دوئل گفت که ملفاریون تنها داشت وقت او را تلف میکرده و از عملکرد سورفنگ در این لحظه ابراز رضایت کرد. سپس از او خواست تا سر ملفاریون را از تنش جدا کرده و سپس به او در تلدراسیل ملحق شود و صحنه را ترک کرد. امّا سورفنگ از انجام اینکار اجتناب کرد در این لحظه تیرانده با هیپوگریف خود سر رسید و با دیدن وضعیت همسر خود از سورفنگ پرسید که چرا کار ملفاریون را تمام نکرده است که او جواب داد بخاطر ضربه‌ی ناجوانمردانه‌ی خود لیاقت این کار را نداشته است و شرافتش به او این اجازه را نداده است. تیرانده در جواب کل این جنگ را تهی از شرافت خوانده و سورفنگ را بخاطر ریختن خون تعداد بی‌شمار بیگناهان بخاطر هیچ سرزنش کرد و سورفنگ در جواب گفت که او برای بقای هورد مجبور به ریختن خون آن‌ها بوده است و به او پیشنهاد کرد یا همسر خود را به جایی امن ببرد تا هر دو زنده بمانند و یا به دارناسوس بازگردد و بمیرد. تیرانده نیز که دارناسوس را از دست رفته می‌دانست با یک هارت‌استون خود و همسرش را به استورم‌ویند انتقال داد.

در ادامه‌ی جنگ سیلواناس ویندرانر که اکنون تلدراسیل را هدف قرار داده و می‌خواهد با ناوگان خود به درخت حمله کند، در میان زخمی‌ها و کشته‌های نبرد کاپیتان دلراین را زخمی و در حال مرگ می یابد. دلراین از سیلواناس میخواهد که از این کار صرف نظر کند چراکه او از پیش جنگ را برده و تنها غیرنظامیان و بیگناهان در درخت هستند و از او می‌خواهد زمانی که در مقابل اسکورج از کوئل تالاس دفاع میکرده را به یاد آورد و چنین رنجی را به دیگران تحمیل نکند. اما سیلواناس می‌گوید که تنها یک احمق را بیاد امی‌آورد… و زندگی را مشقت بار و تهی از امید توصیف می‌کند که دلراین در جواب برای سیلواناس ابراز تاسف می‌کند چرا که او زندگی را دشمن خود قرار داده و به او می‌گوید که این جنگی نیست که قادر باشی آن را پیروز شوی، زیرا هیچوقت قادر نخواهی بود امید را از بین ببری. با این حرف های دلراین سیلواناس به جهت آنکه به دلراین نشان دهد درحال اشتباه است تصمیم خود را مبنی بر فتح تلدراسیل تغییر داده و به افراد خود دستور میدهد که درخت را بسوزانند. هنگام سوختن تلدراسیل میا گریمن ملکه ی گن گریمن که از زمان نبرد گیلناس در تلدراسیل ساکن است با کمک راهبان معبد الون موفق می‌شوند بسیاری از شهروندان را به مقصد استورم ویند تخلیه کنند. میا گریمن که خود در این بین به شدت آسیب دیده، توسط همسر خود که با پورتالی به تلدراسیل می آید. امّا بسیاری از راهبان از رفتن سر باز زده و به منظور یافتن و نجات دادن مردم بیشتر در درخت باقی می مانند.

 

 

پی‌نوشت: بعد از جنگ سیلواناس از نتیجه‌ی حاصل شده ابراز نارضایتی کرده و عنوان می‌کند هدف آن ها از این حمله تسخیر خانه‌ی یکی از دشمنان و نابودی رهبران آن‌ها بوده است؛ ضربه ای به الاینس که جنگ را پیش از شروع آن تمام کند… اما این هدف به طور کامل میسر نشده است و الاینس بدون شک برای انتقام خواهد آمد. از این دیالوگ پایانی برداشت های متفاوتی میشود. آیا سیلواناس از تصمیم عجولانه خود مبنی بر به آتش کشیدن تلدراسیل پشیمان گشته؟ و یا دارد با عوام فریبی مانع از خراب شدن وجهه‌ی خود می شود و به ما دروغ می گوید؟ در جواب باید گفت که هدف سیلواناس از همان ابتدای جنگ ضربه ای آن چنان سنگین به الاینس بود که کار را یکسره کرده و جنگ را متوقف سازد. هدف او از بین بردن “امید” الاینس برای پیروزی بر هورد بود و این دقیقآ دلیلی بود که دستور داد درخت را به آتش بکشند.‌ دلیل منطقی دیگر که می‌تواند برای این کار سیلواناس وجود داشته باشد این است که با وجود تلدراسیل احتمال ادامه جنگ افزایش می‌یافت… زیرا الاینس ممکن بود در صدد بازپس گیری سرزمین های اشغالی خود برآید و این چیزی نبود که سیلواناس بخواهد ؛ البته نباید از احتمال اینکه این تصمیم عجولانه و احساسی بوده صرف نظر کرد با وجود اینکه ما از شخصیت سیلواناس رهبری با سیاست و بی احساس را سراغ داریم، در بعضی موارد دیدیم که احساسات بر او غلبه کرده و بر تصمیم هایش تاثیر گذاشته اند. با اینکه می‌توان دلیل‌های منطقی برای این تصمیم یافت امّا همچنان ممکن است این دلایل صرفا زایده ذهن ما باشد و تصمیم سیلواناس چیزی بجز یک قدرت‌نمایی و رنجاندن یک الف در حال مرگ نبوده و این دیالوگ، نشانی از ابراز پشیمانی اوست. البته پنهان کردن این موضوع که به آتش کشیدن درخت تصمیم خود او بوده است غیر ممکن بنظر میرسد زیرا ماشین های جنگی هورد در حضور ارتش هورد و لیدر های درگیر جنگ به سمت تلدراسیل شلیک کرده اند. اما برداشت دیگری که میتوان از حرف های سیلواناس کرد این است که شاید نارضایتی او از پیروزی ناکامل هورد نه بخاطر سوختن تلدراسیل بلکه صرفا بخاطر نجات یافتن رهبران نایت الف ها بوده است که در این صورت تناقضات به وجود آمده کاملا از بین خواهند رفت. درضمن جا داره بگم که جزئیات بیشتر و دقیق تر از این نبرد در دو کتابچه‌ی “مرثیه” و “یک جنگ خوب” اومده که به زودی براتون ترجمه می‌کنیم.

تشکر(۷۳)منفی(۰)

52 نظر

 • سلام.همه خسته نباشید.اقا هر دو گروه هورد والاینس تند رو و صلح طلب دارن و اتفاقا بخاطر اینکه وار کرافت ی بازی جنگیه و سلسله وار این ی امر طبیعیه حالا چرا بیشتر اورگا جنایت میکنن و الاینس جمع میکنه خب واضحه.
  خب بالاخره اگه هورد جنایت نکنه که پیج جدید ایجاد نمیشه.ما هم ک تو دنیای حقیقی اورگ نداریم ک بخواد از خودش دفاع کنه برا همین همه کاسه کوزه هارو سر هورد خراب میکنیم.
  پس بنظرم بحث سر اینکه کدوم خوبن و کدوم بد بحث اضافیه هردو طرف نیاز ب پلیس بد وخوب دارن تا داستان بتونه بقوت خودش باقی بمونه اما.....
  اما نکته اینه ک بیلزارد داره واقعا گند میزنه ب فانتزی بودن بازی.حتی از همون اولم گند زده.
  مث همین سقوط تلدراسیل توسط سیلوانس.اخه ارکیماند ک دست چپ سارگراس بود تو تله ی ملفاریون نابود شد اونوقت یکی مث سیلوانس بیاد.....
  از زنده شدن نگهبانی ک سرش از تنش جدا شده و گولدن و...گرفته تا تایم لاینو....که دیگه فانتزی رو هم ب مسخره گرفته
  میگم از اول برا اینه:حتی همین داستان مزخرف نگهبان ک قراره ی نگهبان انتخاب بشه که از ازراث محافظت کنه بعد تیرانده و ملفاریون جرود و مایو شادوسانگ از وجودش بی اطلاعن!!!!!اگه قراره نگهبانی انتخاب بشه چرا از اژدهایان نباشه ک ی ادم بدبخت بیاد نگهبان کا ازراث بشه و....
  اینقد هم پارادوکسو دری وری داره تا دلت بخواد اما خب دیگه چه میشه کرد باید باهاش ساخت.😁

  تشکر(۱)منفی(۰)
 • منم خودم یکی از طرفدارای ارتاسم،و البته درسته خیلی توهین بود.یعنی این همه کاراکتر باید دست میزاشتن رو این که بشه شخصیت بد داستان؟پالادینی که همه هموغمش مردمش بودن،که یه وقت اتفاقی براشون نیفته و خیلی هم در حقش ظلم شد!اتر ولش کرد جینا ولش کرد،همینجوریم بهش تو سری میزدن.بدتر از همه اتر که هی با نصیحتاش میکوبید تو سر ارتاس.نه اینکه بگم مفهومشون بد بوده،خیلی کنایه ای و نیش دار حرف میزد.خداییش منم بودم میفتادم تو خط سرپیچی و جنایت.بعد چرندی داستان رو ببین،طرف تو لردران یه پرتال باز میکنه همرو میبره استروم ویند مانع جنگ بین هورد و الاینس میشه توی لردران«زمانی که ترال وارچیف بود»ولی همین طرف،جینا یه پورتال به سمت لردران باز نکرد که ارتاس رو بزور ببرن جلوی جنایتش رو بگیرن.قبول دارم که مهارتش به اندازه اون موقع نبوده،ولی باز کردن یه پورتال کوچیک مگه چقدر قدرت میخواد؟جادوگرا،مبتدیاشم میتونن پورتال بازکنن!این جینا که جای خود داشت.
  ولی فکر کن ارتاس برگرده،بعد بیاد سمت خوبا«امری تقریبا محال»...
  رهبری دث نایت ها،عشق و نفرت جینا،نفرت مردمش،خشم سیلوانس،بازگشت یه اولدگاد،حمله ناگاها،احتمال یه جنگ داخلی در هورد...!داستان قراره خیلی باحال بشه.بقول بهنام بانی«وای دل بیقرارم...»!

  تشکر(۰)منفی(۰)
 • دیگه خودت داری میگی انصافا منم دارم حال میکنم.خودت جواب خودتو میدی!
  میبینی تمام کارهایی که هوراد انجام دادن،اگه به ضرر الاینس باشه میشه جنایت!مثلاً گرراش که اشنوال رو گرفت«که البته نامردی زیاد کرد خودمونم بخاطر همین نامردیاش گذاشتیمش کنار.»برای مردمش آب اوورد،و تونست سرزمین هایی رو گیر بیاره که مردمش بتونن کشاورزی کنن یه دورانی بود که یه آتیش تو ارگریمار راه می افتاد هزارتا شمن باید جمع میشدن خاموشش کنن.این جنایت نیست که ارکها باید مثل بدبختا توی ارگریمار پوچ و بی‌هدف بمونن،یه ابم نباشه آتیش شهرشون رو خاموش کنن،یا این جنایت نیست که بخاطر غذا باید با الاینس،تجارت کنن«منظورم واردات گوشته!که از نایت الف ها میگرفتن»
  خوبه قبولم کردی داستان چرت و پرت شده برای اضافه کردن پچ هی هورد باید افتضاح بار بیاره.خب اگه بین بلادهوف جنگسالار میشد چی؟بنظرت بازم به تلدراسیل حمله میشد؟
  من که میگم آنقدر اوضاع خوب میشد که هیچ وقت جنگ بین هورد الاینس پیش نمی اومد.

  تشکر(۰)منفی(۰)
 • با این که امسال سرم بخاطر کنکور خیلی شلوغه ولی واقعا داستان داره به سمت جالبی می‌ره اونم سمت سیلوانسه سیلوانس به پلیر دروغ میگه تا بره ساورفنگ رو بکشه و تاناتوس رو می‌فرسته تا دایلین همون زن نایت الف واربرینگر رو آندد کنه جهان تو اوج جنگه که بوم آژارا حمله می‌کنه و همین سیلوانس کسیه که بذاره نجات بده چرا چون وولیجین در لحظه آخر عمرش اینو از یک روح بجز بونسمدی می‌فهمه ولی هیچکس نمی دونه بهش اعتماد کنه شاید اینجا خواهر کوچکش وارد داستان بشه حتی شاید ازگهون شکست بخوریم چون هیچ اتحادی بین الاینس و مورد وجود ندارند از همه جالب تر اینه که داستان داره خیلی تلاش می‌کنند که کثیف بودن این زن رو نشون بده آینده وارکرافت خیلی جذاب خواهد بود

  تشکر(۱)منفی(۰)
  • این سیلوانس دیگه داره شورشو در میاره.اقا اون همه نایت الف رو که کشت، تلدراسیل رو که سوزوند،با طاعونش کلی سرباز از هوردوالاینس رو به کشتن داد.خب حداقل بزاره تو ارامش بمیرن.چرا عذابشون میده؟
   یعنی خداوکیلی گرراش دومه.هدف فتح کالیمدور،دلیل خدمت به هورد،علت این که فکر میکنه داره با این مسخره بازیاش به هورد خدمت میکنه،دور نگه داشتن الاینس از ازرایث که یه وقت با اون به هورد پایان ندن!
   ای کاش بین بلادهوف وارچف میشد.گندش بزنم هورد شده محور شرارت.درسته،قبول دارم برای ادامه داستان یه شخصیت بد باید باشه،ولی یه جناح بد دیگه زیاده رویه انصافا.
   بعد من میگم شاید اسکرج دوباره برگرده،یه حسی بهم میگه قضیه بوداره،اون از شمشیر سارگراس که داره فل به خورد ازراث میده،اون از اشارا و خدای باستان.ولی از اینا گزشته فرض بگیریم ارتاس برگرده«میدونم خیلی احتمالش پایینه،یا حتی غیر ممکن باشه برگرده»باحال میشه و خیلی هم غافل گیر کننده.ازون ور دو،سه بار ایلیدن رو زنده کردن خب یه بارم ارتاس رو زنده کنن،چی میشه مگه؟بیاد طرف خوبا بزنیم حال سیلوانس رو بگیریم.

   تشکر(۰)منفی(۰)
 • دلایل زیادی هست که بخوای طرفدار هورد باشی اعمال ارک ها برا من دلیل عشق به هورد نبود.دلایلم رو نوشتم.بعدش نمی‌گم الاینس بد باشه هورد خوب حرف من اینه چرا همش هورد باید همش کار بد رو انجام بده؟یه بار الاینس اشتباه کنه هورد جمع کنه.
  خوردن خون هم بخاطر شهوتشون بود که اونم علتش نفرین خون منوراث بود.تو که خوندی بهتر از من باید بدونی یکی از دلایل اومدنشون به ازراث کشتن بیشتر بود.یکی از اورکا پرسید:«ما همه درنای هارو کشتیم،اما شهوت به خونمون همچنان پابرجاست.»که گولدن بهش گفت:«دنیای دیگری هم هست...»!جنایت کردن درست،ولی جبران هم کردن،نلثاریون که اومد اونها هم درمقابلش ایستادن،اگه ازراث به قول شما هیچ ربطی به ارکا نداشت،چه نیازی بود که ترال بارها زندگیش رو به خطر بندازه تا اون رو حفظ کنه؟
  همه اشتباه میکنن ایلیدن که به کیلجیدن خدمت میکرد تا لیچ کینگ رو نابود کنه،درسته اعمال اشتباهی رو هم در این راه انجام داد،اما کدوم یکی از شما می‌تونه بگه جبران نکرد.هرچیزی می‌تونه تغییر کنه اما وقتی همش هورد باید یه افتضاح بار بیاره،ایا جایی برای بهتر شدن باقی میمونه؟من میگم نویسنده داره این کار رو میکنه چون اینا همش داستانه،واقعیت که نیست.دست نویسنده است و من میگم چرا همش هورد؟خب یه بار الاینس اشتباه کنه.میگم داستان قابل پیش بینی شده میدونی چرا؟چون یه مشت بی عقل میگن با همین رویه پیش بریم لیچ کینگ بعدی،اندویین رینه!منم میگم مزخرفه ولی وقتی همه چیز طبق یه قاعده جلو می‌ره این حدثای بیخود هم رخ میده.

  تشکر(۰)منفی(۰)
 • داداش خودت جواب خودتو دادی دمت گرم!.وقتی نویسنده میخواد یه طرف بد باشه و بقول تو ذات بد رو بده به هورد و ذات خوب و به الاینس طبیعیه کارای ناجورو هورد انجام بده.هرجا میری به ارکا میگن وحشی ولی حرف من اینکه اونها جبرانم کردن.تو اولین پست خودمم نوشتم کار وحشیانه کردن اما جبرانم کردن.
  بعد،اینکه همش هورد اشتباه کنه الاینس جمع کنه،خب مسخره است.
  توی هورد تائورن ها خیلی نژاد باحالالین نسبت به بقیه عاقل ترم هستن.این نژاد کلا نژاد خوبیه.
  بعد من میگم که هروقت پچ جدید اومده اینا نقش داشتن توش،مطمئنی خوب متنی که نوشتم خوندی؟بلاد الف ها الان عضو هوردن.میدونم که میدونی،پس چرا رد میکنی آخه.
  جواب منو هم که درست و درمون ندادی،اقا چرا همش هورد باید شروع کننده یه کار افتضاح باشه،اما الاینس نه؟

  تشکر(۰)منفی(۰)
 • یه سوال دارم.انصافا الاینس ها باعث ایجاد کدوم پچ شدن؟هروقت تریلری چیزی میاد دقت کنی یه مشت ارک باعثشن.خیلی خنده داره بخدا،همش هورد همشم ارکا!علت ایجاد لیچ کینگ که نرزول بود،کاتاکلیسم تریلرش رو ببینید دقت کنید یه مشت ارک دارن زره نلثاریون رو میسازن،میس آف پاندا هم که علت اصلی گرراش بود که ناوگان هورد رو به جنوب فرستاد آخرشم قلب یا شارج خدای باستانه رو انداخت داخل اون دستگاه ترکوندش،جنگسالاران درینور گرراش رفت عقب ایرون هورد رو پدید آورد،لژیونم که اوایلش همه فکر میکردن کار گولدنه آخر سر فهمیدن نه گولدن فقط یه مهره سوخته بوده،این پچ جدیدم که با حمله هورد شروع شده.اصلا داستان بازی خیلی قابل پیش بینی شده.هورد یه گندی بالا میاره الاینس جمعش می‌کنه!نویسنده های وارکرافت خدایی دارن چی کار میکنن؟سیلوانس دقیقا داره عین گرراش عمل می‌کنه،از هرجور نامردی استفاده می‌کنه.خداییش خیلی دارن بد کار میکنن.همین جا به همتون قول میدم،اگه ساورفنگ مثل دوم همر از زندان فرار نکرد.داستانا همشون دارن از یه قاعده خاص پیروی میکنن فقط شخصیت ها عوض میشه،گرراش می‌ره سیلوانس میاد،همشونم پشت سرهم میمیرن.اگه طومار نوشتم واسه اینه که بپرسم،چرا هورد باید همیشه شروع کننده باشه،الاینس پایان دهنده؟چون آدما تو الاینسن؟نه واقعا سوال من اینجاست چرا برای شروع این پچ،الاینس به لردران حمله نکرد؟حتما باید از این قاعده که هورد باید شروع کننده باشه الاینس پایان دهنده پیروی کنن؟اگه میگید نه اشتباه میکنم براساس قواعد خاصی نیست بزارید یه مثال ساده بیارم،داستان ارک ها و درنای ها!چطور؟درنای ها که اول اردار بودن با وعده سارگراس گول میخورن،البته نه همشون.ولن شک می‌کنه،میره پیش یه شی مقدس که ناروها بهشون داده بودن،یه ایهام میبینه که شیطان شدن!به دوتای دیگه که کیل جیدن و ارکیموند باشن میگه.سرتونو درد نیارم،در عوض قدرت جهانشون فدا میشه و ولن و پیروانش در میرن.از یه جا به جای دیگه تا اینکه سراخر به درینور میرسن و...دقیقا ارک هاهم همینطوری،کیل جیدن بهشون وعده قدرت میده اینا آلوده میشن جهانشون اروم اروم ویران میشه.جالبیش اینجاست که مثل ولن و پیروانش،دوروتن و پیروانش از آلوده شدن نجات پیدا میکنن،حالا اینا با نخوردن خون منوراث.بعدشم میان کجا،ازراث!برادر من که میگی ارکا کلا وحشین،دوروتن بعد از اینکه یه بچه درنای رو مقابلش کشتن اشک ریخت!دوماهمش بخاطراین قاعده مسخره است وگرنه اگه ارکا وحشین،میتونی بگی چرا ساورفنگ ملفوریون رو نکشت؟اگه جواب شرافته،چطور میشه از یه وحشی انتظار شرافت داشت؟یا ماجرای از خون و افتخار که سر شرافت طرف،ایتریگ،تیریون رو نکشت.شباهت و میبینی انصافا؟من بیشتر کتابارو خوندم،و از این خندم میگیره که تو همشون یه شخص از الاینس میاد آخر داستان رو جمع می‌کنه.بگزریم از کاتاکلیسم و وقایعش که اونم فقط ترال بود.بقیشون همه سیمایان،که دقت کنی سیمایان هم بیشتر طرفدار الاینسن!

  تشکر(۰)منفی(۰)
 • من پی وی پی بازی نمی‌کنم یک.دوما کیلجیدن قسم خورده بود که ولن و پیروانش رو نابود کنه،بخاطر همین مثل سگ هار افتاد دنبالشون.یه مدت گمشون کرد،تا اینکه تو درینور ریخت سرشون،اونم با آلوده کردن اورکا.توی کتاب خشم طوفان ملفوریون حتی از هورد هم کمک گرفت.ترال چند بار تا پای مرگ رفت،توی کتاب گرگ و میش سیمایان،اما بازم پا پس نکشید.جواب محمد رو هم علی داد.مدیو دروازه تاریک رو باز کرد،ارتاس قبل از اینکه کلاه خود رو بزاره حسابی مردم لردران و الف هارو سلاخی کرد.سیلورهند نبود اگه اشتباه نکنم بامداد نقره ای و ارجنت کروسید رو میگی.الاینس شما چی داره خودتو داری می‌کشی؟منم الاینس بازی میکردم،تو پچ میس اف پاندا،منم الاینس بازی میکردم.هانتر بودم،برا خودم دور دور میکردم،تا اینکه یه روز لنگ دو کی گولد شدم.کلی گشتم تا اینکه یه نفر راضی شد بهم گلد بده!برای اینکه فقط نمی‌دونستم چطور باید یه باف اف کنم همش کیک میکردن منو.میگی نوب ولی وقتی من الاینس برای چیز به این سادگی باید از یه پلیر هورد سوال بپرسم،چه انتظاری داری؟هوردا میریختن سرم طرف نگاه میکرد میرفت!ولی عشق به الاینس بود که نمیزاشت ازش دست بکشم.اون وقتا یکی از فامیلام هم بازی میکرد،که عشق به وارکرافت رو اون در من نهادینه کرد.هورد پلی میداد.یه بار ازم پرسید،چرا الاینس پلی دادی.بهش گفتم شهرای قشنگی دارن نژاداشون به قول شما وحشی نیستن،ارتاس و لردران،پرادمور،استورم ویند،قهرمانای خفنشون.نایت الف هم اگه ساختم بخاطر دارناسوس و تلدراسیل بوده،چون زیباییشون بینظیر بود.وقتی فهمیدم علت جنگ بین هورد و الاینس نابودی درخته اشکم درومد.بهم گفت بیا هورد پلی کن نظرت عوض میشه.منم دیدم امتحان کنم بد نیست،یه تجربه جدید میشه.همش هورد رو یه مهره سوخته میدیدم.بعد یه ماه نظرم برگشت!سیلورمون خیلی باحال بود،ارگریمار خیلی جالب بود.تاندر بلاف.جزایر اکو،سرزمین ترول های دارک اسپیر.من ووزون«wowzone»بازی میکنم.پلیرای هورد اونجا خیلی بیشتراز پلیرهای الاینسن.ارک ها برام جالب بودن،ترول ها با ارکان شمنیشون،تائورن ها با خردشون،بلودالف ها با تاریخشون و اعتیادشون،گابلین ها با قدرت ساختشون.ولی جدا از اینا از انددها خوشم نمی‌آمد.اونها غیرقابل اعتمادن و بیشتر دردسرهارو اونا برای هورد ایجاد کردن.
  اون پایین گفتم اینجام میگم وقتی نویسنده همش هورد رو مسئول شروع می‌کنه و الاینس هارو پایان دهنده،امثال شما همیشه یه چیزی برای متهم کردن دارن.
  توی داستان خونده باید بهتر از من معنیش رو درک کنی.

  تشکر(۰)منفی(۰)
 • custom campaign وارکرفت سه به نام chasing the dawn رو دانلود کن و بازی کن. البته اگه اینگیلیسی بلدین. بعد ببین می تونی هوردی باشی.

  تشکر(۳)منفی(۱)
  • باشه آلیانس ها خوب،الیانس ها گل.شما که جنایتی نکردید،مدیو ارک بود اصلا،نگهبان ها همشون ارک بودن،فرمانروای کوهستان التراک ارک بود،تو ساخت دوباره اهریمن روان و استفاده اش برعلیه نلثاریون اصلا یه انسان کمک کرد ترال که کاره ای نبود!برعلیه لژیون فقط شما و نایت الف هاایستادگی کردید،ارکاکه کاره ای نبودن،در مقابل سنتارها شما به تائورن ها کمک کردید،اصلا آرتاس ارک بود،کیل جیدن و ارکیموند ارک بودن.میدونی یه سریا مثل جناب دو تا مطلب میخونن میگن اینجور اونجور.اره ارک ها یه سری اعمال وحشیانه انجام دادن،اما نمیشه گفت برای جبرانش کاری نکردن،برای مثال وقتی گرراش قلب اون خدای باستان رو انداخت توی اون دستگاه و باطلش کرد،هورد در کنار آلیانس قرار نگرفت تا تو ارگریمار شکستش بدن،یا تو جنگ سالاران درینور هورد میتونست به ایرون خورد بپیونده و دیگه هیچ شانسی برای آلیانس نزاره.تو از نور دم میزنی؟پالادین داشتید،که نصفشون بعد مرگ شدن دث نایت،نمونه آرتاس.همین سیلور هندی که میگی یه مدت از بس نژاد پرست شده بودن که جز انسان تو گروهشون قبول نمیکردن،اخر سرم شدن شوالیه های مخملی،زیر دستور یه لرد وحشت!اون حرکتیم که دیدی اندویین زد از چی جی،که یه اسمانیه یاد گرفته بود،منبع کتاب جنایات جنگ،وارکرایم.تو امواج تاریکی ارکا داشتن اتحاد دورفی و انسانی و الفی شما رو شکست میدادن،اخر سر گولدن خیانت کرد و دوم همر فرستاد پی اون.اره وقتی نویسنده هی چپ و راست هورد رو مسئول شروع می‌کنه آلیانس هارو پایان دهنده،امثال شما همیشه یه چیزی برای متهم کردن دارن.

   تشکر(۳)منفی(۴)
 • اصلا شما که اینقدر هورد دوست دارین کتاب ظهور هورد خوندین؟ یا کتاب امواج تاریکی؟ پالادین یعنی کسی که به نور مقدس ایمان داره. حرف هایی که نور مقدس و خدمت کارانش نارو ها، به تورالیون و ویلن زدن رو خوندین؟ یا تریلر bfa رو دیدین؟ معنی پریست رو می دونین؟ محفل سیلورهند رو درباره ش خوندین؟ سنگ قبر اوتر آورنده ی روشنایی رو خوندین؟

  تشکر(۴)منفی(۱)
  • ما هوردرو بخاطر شجاعت ارک ها و قدرت و دیرینگی برخی نژادهاش دوست داریم.ما هورد رو بخاطر ارگریمار و قهرمانان با شرافتش دوست داریم.یادت نره توی اواخر کمیک اشبرینگر،یه ارک یه الف خون و یه اندد داشتن به قهرمان اصلی داستان کمک میکردن و جونشون رو هم در این راه از دست دادن.و یادت نره همین ناروها بعد سقوط،ووید منتشر میکنن،دث نایت ها بیشتر از پالادین ها هستن که به زندگی برگردونده شدن(شباهت کارایی یک سری لول ها بین شوالیه مرگ و پالادین)مثلاً ارتاس،تو وارکرافت سه.لول هاش همون کاری رو میکنن که وقتی زنده بود انجام میدادن!

   تشکر(۱)منفی(۲)
 • آقا اگه اندویین حق نیس پس چرا نور مقدس اینقدر کمکش می کنه؟ با یه دعا تمام مردگان سپاهش رو ریسارکت کرد. زنده باد اندویین رین. نور مقدس اوتر و لوتار رو بیامرزه اگه زنده بودن نمی زاشتن این اتفاقات بیافته.

  تشکر(۳)منفی(۰)
 • سلام . اولا تشکر میکنم بابت مطالب عالیتون . میخواستم بدونم آیا الان نایت الف ها از جنگ حذف شدن و کمکی برای آلیانس نمیتونن بکنن؟! تشکر

  تشکر(۲)منفی(۰)
 • اگه کسی کتاب رایز آو هورد رو خونده باشه اورک ها برا خوردن نجاست داد و بیداد می کردن اون می گفت اول من اون می گفت اول من!!!! تائورن ها اشتباه کردن عضو هورد شدن. هورد تاریکی مطلقه از آرتاس بدتره ناموسن. درائنای ها نور مقدس رو می پرستیدن ۹۰ درصدشون رو کشتن دنیایی که براشون نبود رو تصرف کردن و دنیایی که داشتن رو نابود کردن تقصیر گولدان یا نرزول نبود کلا اورکا وحشی بودن. ولی من دوروتن رو دوست دارم

  تشکر(۸)منفی(۴)
  • دورفارو چی میگی؟
   درنای هارو هم بعد از آلودگی قتل عام کردن.وحشیانه بود،اما اگه این کار رو نمیکردن شاید هیچوقت اونها به اتحاد نمی‌پیوستن.هرچیز بدی یه جنبه خوبم داره،البته اگه با بینش درست بهش نگاه بشه.

   تشکر(۲)منفی(۰)
 • آقا هورد از اولش تسلیم شیاطین شدن وحشی بودن و هستن. من هر هوردی رو تو بتل با مپ یا هر جا می کشم داد می زنم برای الاینس. تازه تو دفتر برنامه ام هم می نویسم. دمم گرم😃😃 دم شما سایت مستر محترم گرم. من نمی تونم bfa رو بازی کنم می خواستم داستانش رو بدونم ممنون. داستان پچ لژیون که خنک بود خوشم نیومد مگه الکیه? الیدن رو زنده کردن.!!!!!!

  تشکر(۵)منفی(۴)
 • اول یک تشکر بکنم بابت زحمات و توضیحاتتون.
  به نظر من سیلواناس به سرنوشت گروش دچار میشه و سارفنگ هورد رو نجات میده. با توجه به اینکه سارفنگ در اوج محبوبیت و سیلواناس بسیار منفوره. به هر حال سارفنگ از پر افتخار ترین اورکاس.

  تشکر(۴)منفی(۰)
 • فکر نکنم سیلواناس حذف بشه
  چون دیگه کسه دیگه ای برا هورد نمیمونه
  تو این پچ سه تا خواهرای ویندرانر بیشتر با هم داستان مشترک پیدا میکنن
  و این داستان بازیه،سیلواناس مثل گاروش چهره منفور نیست، گاروش طرفداری نداشت و کنار زده شد
  ولی فکر نمیکنم در خصوص سیلواناس همچین اتفاقی بیفته

  تشکر(۳)منفی(۱)
  • موافقم. سیلواناس دم به تله نمی‌ده و خیلی باهوش‌تر از این حرفاست که به سرنوشت گاروش دچار بشه... هرچند شخصآ دوست دارم سر به تنش نباشه:D

   تشکر(۴)منفی(۱)
 • سلام و خسته نباشید خدمت تیم کالیمدور
  می خواستم در مورد کتاب ایلیدن و وولجین سایه های هورد بدونم چی شد ترجمه اش قرار بود ترجمه اش عید بذارید ممنون می شم اگه ترجمه شده لینکشو بذارید برای دانلود

  تشکر(۱)منفی(۱)
  • سلام. نشر ویدا این دوتا کتاب رو ترجمه و چاپ کرده. قبلآ بارها خبرشون رو توی کانال تلگرام و پیج اینستاگرام کالیمدور زدیم. از نشر ویدا خریداری بفرمایید:
   vidabookstore.ir

   تشکر(۱)منفی(۰)
 • دمتون گرم خیلی باحالید
  کارهای کالیمدور خستگی من یکیو در میاره
  ممنون از وقای که برای مخاطب هاتون میزارید

  تشکر(۳)منفی(۰)
 • به عنوان یک طرفدار هورد که همیشه عاشق ذره ذره ی خاک اورگریمار بوده و هستم😂از کارای سیلوانس خجالت زده و شرمسارم این چه حرکاتیه آخه😕

  تشکر(۳)منفی(۷)
   • اقا این که میگن anduin پسر arthas درسته ؟! اخه خیلی شبیه ارتاس و هیچ شباهتی به واریان نداره تو خیلی از عکس ها شبیه ارتاسه بیشتر و مثل ارتاس یه پالادینه ... من واقعا از ارتاس خوشم میاد و امیدوارم اندویین پسر ارتاس باشه حالا به هر صورت منطقی یا غیر منطقی P:

    تشکر(۱)منفی(۲)
 • با سلام. واقعا بهتون خسته نباشيد ميگم دم همتون گرم . با اين همه زحمتي كه ميكشيد دلم نيومد ي خسته نباشيد نگم. پاينده باشيد دوستان

  تشکر(۳)منفی(۰)
 • سيلواناس در فتح گيلنيس ( قلمروى ورگن ها ) هم همين كار رو كرد! زمانى كه آنجا توسط سيلواناس فتح شده بود و فرستاده ى گاروش ( رهبر وقت هورد ) پيام گاروش را رساند كه : مبادا اين شهر را بمباران طاعونى بكنى، سيلواناس باز هم كار خودش رو كرد! كافيه لول آپ ورگن ها رو بريد تا متوجه بشيد
  سيلواناس به شرافت و حتى هورد ذره اى اعتقاد ندارد و فقط با كشتار و بى رحمى ارضا ميشود برعكس ترال و ساورفنگ كه اوركهايى شريف و منطقى هستند
  لطفا راجع به تسليم شدن ساورفنگ به اندوئين و برخورد جالب اين دو نفر هم مطلب بذاريد

  تشکر(۱۶)منفی(۰)
 • خیلی عالی بود.مخصوصا بیشتر در مورد کوستهایی که میاد و انجام میدین بزارین مثل این.
  مثال بزنم قسمتی که دویل سیلواناس و گریمن بود سره والکیرها.اصلا متوجه نشدم برا چی بود اون طلسم دست سیلواناس چی بود چی میخاست.از این جور باشه عالی میشه
  با تشکر

  تشکر(۵)منفی(۰)
  • اون طلسم تا جایی که می‌دونم برای اسارت والکیرها ازش استفاده می‌کرد. و والکیرها هم رمز جاودانگی سیلواناس هستن.

   تشکر(۴)منفی(۰)
 • اصن جوون شدم با سوختن این درخته😍😍دم سیلواناس گرم😍
  ایشالا همین جمع هفته دیگه استورم ویند😍😂
  حیف سارفنگ گاو مالفوریانو نکشت اونم میمرد دیگه عالی بود

  تشکر(۱۰)منفی(۲۶)
   • به نظر من وارکرافت داره به سمت اولد گاد ها می‌ره و یک سری شخصیت ها رو برای همین مقابله میسازه سیلوانس مرگه و مخالف ووید احتمالا از هورد کناره گیری کنه و به یک گروه خاص بپیونده برای نجات ازراث احتمال اتحاد دوباره دایره سنارریس و شمن ها به رهبری دو باره تراب و ملفیورین بسیار بالاست نایت الف ها تغییر می‌کنند و این طوری نمی مونن ووید الف ها هم نقش مهمی در داستان خواهند داشت در باره جینا هم به نظر من قدرت چوب جاییویش بهش کمک می‌کنه به این گروه خاص بپیونده چون طبق گفته کراسوس پیوستن جینابه دالاران برای نجات لازمه و کاری که به نظر من می‌نوشت انجام بده این بود که قدرت یک خدا رو د اختیار بگیره به نظر من این پنج نفر یعنی سیلوانس ماگنی ملفیورین ترال جینا و شاید هم وولجین سردمداران جنگ با وویدن درباره آلمریا هم دو حالت داره یا ووید د اختیارش میگیره و آزادش میکنیم یا حتی مجبور به کشتنش میشیم یا اینکه به گروه ضد ووید می پیونده این دعوا های هورد الاینسم با اینکه من یک الاینسی کاملم و عاشق نایت الفا ولی فقط یک پیش درامد برای یک اتحاد شکننده در برابر وویده

    تشکر(۱)منفی(۰)
    • وولجین مرده،وگرنه تلدراسیل تو آتیش ملکه بانشی نمیسوخت.سیلوانس همیشه غیر قابله اعتماده،همش خیانت می‌کنه.

     تشکر(۰)منفی(۰)
  • بزرگ ترین اشتباه سیلوانس سوزاندن درختی بود که پر از زندانی برای خورد بود پر ا منابع زیاد برای برداشتن خورد جنگ با نایت الفا رو بخاطر سوزاندن درخت جهان کاملا شکست خورد چون چیزی که میخواست یعنی جلوگیری از جنگ آینده بر علیه خورد جلوگیری نکرد که هیچ اتحاد افراد الاینس رو برای حمله به لوردران تقویت کرد

   تشکر(۰)منفی(۰)
   • میگن زندانی،ولی خودت همین اخرشو خونده باشی،اگه وارد هم میشدن بازم نمی‌تونست به اون صورت گروگان بگیره،چون با پورتال همه رو فراری میدادن.میرفتن تو درخت هم باز یه مشکل دیگه هم داشتن،دروید ها!حالا با کلی بدبختی رفتیم تو،باید با جنگل هم بجنگیم!حالا از تلدراسیل بگزریم،اکسدور که هست.بره درنای هارو اسیر بگیره،حتما باید اون نایت الفای بیچاره بدبخت رو بگیره؟
    ولی واقعا تلدراسیل جای قشنگی بود.تریلرش رو دیدم حسابی اشکم در اومد،نشستم حسابی گریه کردم(علاقه و عشق من نسبت به تلدراسیل،که یه موقعی با هیروم کلی اونجا بهم خوش گذشت).وولجین گفت که این هورد رو نجات میده،این چرا همچین کرد آخه.تازه امیدوار شدم که قراره چقدر به هورد خدمت کنه،چقدر قراره به ازراث کمک کنه،دیدم نه درست بشو نیست که نیست.میخواست خواهراش رو هم بکشه،همین کمیک سه خواهر.تو کتاب جنایات جنگ،میخواست بعد مرگ گارروش)که اخر سر وریسا قضیه رو لو داد(وریسا رو اندد کنه!خیلی بیرحمه،خیلی خیلی بیرحمه.
    در آخر فقط امیدوارم بدست تیرانده نیفته!عواقب جالبی نخواهد داشت.تیکه بزرگش میشه گوشش😀

    تشکر(۰)منفی(۰)
    • داداش من نمیدونم به چیه هورد افتخار میکنی به وحشیگریشون؟ درانایا یکی از با شرافت ترین های اورک هارو یعنی پدر ترال و اورکریم دوم همر رو در جوونیاشون تو جنگل نجات میدن بعد هم به شهرشون راهشون میدن بعد اون دوتا اورک به جز خیانت کردن بهشون ولو دادن رازشون و قتل عامشون چه کار دیگه ای کردن؟ یادت رفته لیچ کینگ نرزول بوده؟ یادت رفته چه جنایت هایی که نکردن و چه خون های مردم بیگناهی رو که نریختن؟ نمیدونی متن اواز های شاد ترول ها و ارک ها داستان قطع کردن دست و پای ادماس؟ یا اینک چجوری ترامور رو با تموم ادماش قتل عام کردن؟ دنیای خودشون رو نابود کردن بس نبود؟ اصلا حقی در رابطه با ازروث ندازن چون دنیای اونا نیست به زور اومدن گرفتنش... بعدم به بچه ها هم رحم نمیکردن میگفتن بزرگ که شدن یه نیزه میگیرن دستشون و مبارزه میکنن پس بهتره الان بکشیمشون...
     حالا هم که تلدراسیل رو با الفاش اتیش زدن

     تشکر(۱)منفی(۰)
     • به شخصه منم از هورد اصلا دل خوشی ندارم ولی این دیگه بی انصافی هم هورد درسته بدی هوایی داشته ولی افراد شریفی مثل کارن گویا یا همون ترال بین بلادهوف وولجین و ا همه مهم تر براکسیگار رو داده درسته ازراث به هورد تعلق نداشته ولی اگر مورد نبود در جنگ باستانیان جهان نابود میشد چون براکسیگار بود که برای ملفیورین زمان خرید و اگه هورد نبود هیچوقت ازراث مرگبار رو شکست نمی داد

      تشکر(۰)منفی(۰)
     • آخرش گفتم،جنایاتی کردن،اما جبرانش کردن.ایلیدن نایت الف نبود،داشت به کیلجیدن خدمت میکرد؟ناگاها اولش نایت الف بودن.گرراش رو هورد و الاینس باهم پایین آوردن،نه فقط الاینس.کیلجیدن و ارکیموند اردار نبودن؟درنای ها یه زمانی اردار بودنا.وارکرفت سه ترال به آب و آتیش زد تا از جنگ با پدر جینا جلوگیری کنه،ولی بازهم دایلین پرادمور کار خودش رو کرد.تمامی جنایت هاهم بعد از الودگیشون بود.تو کتاب آرتاس ظهور لیچ کینگ خونده باشی بعد از اینکه آلودگی تاثیرش کمتر شد،وحشی گریشون هم به همون مقدار کم شد.بخاطر همین هم دست به خودکشی های دست جمعی میزدن.من اگه به هورد افتخار میکنم،بخاطر وحشی گریشون نیست.بخاطر شجاعتشون و ریسک پذیری شونه.ازراث هم یه زمانی فقط یه قاره بود که الف ها و دورف ها و انسان ها توش زندگی میکردن،اورک ها بعد از کمرنگ شدن نفرین،و ازادشدنشون به دست ترال به شرق رفتن،و در کالیمدور بعد از یه مقدار تنش و پیدا کردن تائورن ها و کمک به اونها در مقابل سنتارها،اورگریمار رو بنا کردن و تا جایی که میتونستن سعی کردن از انسان ها دور بمونن.تا اینکه دریادار پرادمور اومد.
      و در اخر،وقتی نویسنده همش هورد رو مسئول شروع می‌کنه و الاینس هارو پایان دهنده،امثال شما همیشه یه چیزی برای متهم کردن دارن.

      تشکر(۰)منفی(۰)